Po. 22. júl 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Zabudnite na lieky – váš zdravotný stav môže zlepšiť aj domáce zvieratko!

4 min čítania

Väčšina majiteľov domácich zvierat má jasno v pozitívnych účinkoch, ktoré ich zvieratko na nich má. Vedeli ste však, že túlenie sa k chlpatému priateľovi dokáže znížiť stres, úzkosť a depresiu? A prečo ešte si takéhoto chlpáča zadovážiť? Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch!

Zabudnite na lieky - váš zdravotný stav môže zlepšiť aj domáce zvieratko!
(zdroj: unsplash.com)

Nenahraditeľní spoločníci

Jedna z mnohých štúdií, ktoré o vplyve domácich miláčikov na ich majiteľov boli urobené, dokázala, že keď si ľudia s hraničnou hypertenziou adoptovali psov z útulku, do piatich mesiacov sa im výrazne znížil krvný tlak. Keď sa hráte so svojím psíkom alebo mačičkou, automaticky sa vám zvyšuje hladina serotonínu a dopamínu. Dokonca aj pacienti, ktorí už prekonali infarkt, žijú s domácimi miláčikmi dlhšie, ako tí, ktorí síce prekonali infarkt, ale zvieratko nemajú. Vynikajúce účinky majú zvieratká aj na seniorov – nielenže im poskytujú cennú spoločnosť, ale narozdiel od ich rovesníkov, ktorí žijú bez psíka alebo mačky, navštevujú lekárov o 30 % menej.

Zvýšite svoj pohyb

Prečo to je tak? Domáce zvieratá napĺňajú základnú ľudskú potrebu dotyku. Dokonca aj zločinci vo väzení prejavujú dlhodobé zmeny vo svojom správaní po interakcii s domácimi zvieratami. Hladkanie, objímanie alebo iné dotýkanie sa milujúceho zvieraťa vás môže rýchlo upokojiť, keď ste v strese alebo v úzkosti. Chceli by ste začať behávať alebo inak športovať a stále sa k tomu neviete odhodlať? Domáce zvieratko vyrieši aj tento problém, hlavne, ak si zadovážite psa, jednoducho nemáte na výber. Vaše každodenné požiadavky na cvičenie splníte už len jeho venčením.

Stereotyp nemusí byť iba zlý

Tí, ktorí už nejaké zvieratko majú, určite budú súhlasiť s tým, že sa nič nevyrovná návratu domov tak, ako to, keď vás tam čaká vrtiaci chvost alebo mrnčanie mačky. Domáci maznáčikovia môžu byť aj skvelým prostriedkom, ako nadviazať a udržať si nové priateľstvá. Majitelia psov sa totiž často dajú do reči s inými majiteľmi na prechádzke, v parku alebo v lese. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú v živote chaos, domáce zvieratko vám môže pomôcť pridať štruktúru a rutinu do vášho dňa. Táto rutina bude udržiavať pokojné a vyvážené nielen vaše zvieratko, ale aj vás.