Ne. 16. jún 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Počuli ste už o zázračných účinkoch feniklu? Možno budete prekvapení

6 min čítania

Fenikel patrí medzi veľmi zdravú zeleninu vďaka celému radu vitamínov a minerálov, ktoré obsahuje. Často sa táto nenápadná rastlinka spája s liečbou nadúvania a plynatosti. Dokáže však toho oveľa viac. Prečítajte si, prečo je fenikel výhodné zaradiť do jedálnička a ako vám pomôže pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Počuli ste už o zázračných účinkoch feniklu? Možno budete prekvapení
(zdroj: unsplash.com)

Detox, diéta, zdravé trávenie

Fenikel je vitamínovou bombou. Obsahuje komplex vitamínov B, hlavne kyselinu listovú, vitamín A, C a E a minerály ako draslík, sodík, vápnik, železo aj horčík. Taktiež je zdrojom vlákniny blahodarne vplývajúcej na tráviaci trakt. Dokonca má nízky obsah kalórií, pretože je z 90 percent tvorený iba vodou. So svojimi 0,2 percentami tuku je fenikel ideálnou potravinou pri diétach. Vďaka antioxidantom je zase výborný pri detoxe tela. Fenikel má silné antiseptické účinky, podporuje obranyschopnosť a udržuje zdravé dýchacie cesty. Podporuje trávenie a vyprázdňovanie a pomáha od množstva zažívacích ťažkostí. Bojuje proti nafukovaniu, plynatosti, kolikám, páleniu záhy, bolestiach žalúdka či zápche. Má močopudné účinky, čím dokáže odstraňovať z tela nadbytočnú vodu. Fenikel podporuje aj tvorbu materského mlieka a účinne znižuje vysoký krvný tlak.

Vyskúšajte čaj

Fenikel je v obchodoch k zakúpeniu vo viacerých formách. V prvom rade ho nájdete v oddelení zeleniny v podobe čerstvej potraviny. Zaobstarať sa dá aj vo forme semien, ktoré sa zvyčajne používajú ako korenie. Nakoniec nájdete aj porciovaný alebo sypaný feniklový čaj, ktorý je skvelý proti nadúvaniu, kolikám a kŕčom. Môžete ho nájsť v obchodoch, alebo si čerstvý pripraviť doma. Budete naň potrebovať práve semienka z feniklu, z ktorých jednu kávovú lyžičku poriadne rozdrvte a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 15 minút. Počas dňa čaj po malých dúškoch popíjajte. Na liečbu zápalov v tele je účinný feniklový olej, ktorý je protizápalový. Vhodné je užívať ho pri zažívacích ťažkostiach, napríklad pri prejavoch zápalu hrubého čreva. Tiež zmierňuje príznaky zápalov kĺbov a reumy. Pomôže vám aj pri zapálenom hrdle alebo očiach. Okrem potravinárstva sa fenikel používa do kozmetických výrobkov a vo farmaceutickom priemysle. Ak ste práve dostali chuť niečo si s feniklom kúpiť, vyskúšajte zľavové kupóny a kódy, ktoré majú naozaj široké zameranie.

Prečo sa fenikel hodí pre bábätká

Fenikel vám pomôže aj v prípade, že vás trápi nepríjemný zápach z úst, napríklad po konzumovaní aromatických jedál ako cibuľa alebo rybičky. V tomto prípade vyskúšajte požuť semienka z feniklu. Tie by mali zápach prebiť vďaka svojim antimikrobiálnym vlastnostiam bojujúcim proti baktériám, ktoré sú za zápach zodpovedné. Keďže sú semienka aj protizápalové, dokážu upokojiť i boľavé ďasná. Práve preto sa odporúča fenikel aj pre malé bábätká, ktorým rastú zúbky. Zdraviu ústnej dutiny okrem žuvania semienok dopomôže aj vyplachovanie alebo kloktanie pomocou spomínaného feniklového čaju. Zázračných účinkov feniklu je teda neúrekom! Bojíte sa chorôb? Tak okrem feniklu odporúčame aj poistenie, obzvlášť to cestovné, aby ste na chorobu nedoplatili na dovolenke. Veľmi výhodné je najmä AXA poistenie so zľavou.