Pi. 19. apr 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Výkonný elektrobicykel znamená aj koľko prejdete na jedno nabitie.

5 min čítania

Keď vyberáte elektrobicykel, určite vás zaujíma, koľko kilometrov prejde na jedno nabitie batérie. Alebo, pre akú veľkú vzdialenosť môžete počítať s elektrickou pomocou motora, než sa vybije batéria elektrobicykla.

Výkonný elektrobicykel znamená aj koľko prejdete na jedno nabitie.
(zdroj: unsplash.com)

Dojazd je pre mnohých podstatný parameter elektrobicykla a ovplyvňuje ho množstvo okolností. S určitosťou sa bohužiaľ nedá stanoviť. Marketéri sa však snažia nejakým spôsobom určiť predstavu, koľko asi najazdíte kilometrov pri nastavenom najnižšom stupni asistencie, teda pri minimálnej spotrebe (napr. dojazd 130 km), alebo menej presnejšie v intervale (napr. 80 – 110 km). Pozor však, takýto dojazd je len teoretický!

Ako to teda je?

Dojazd elektrobicykla ovplyvňuje predovšetkým kapacita batérie, štýl a charakter jazdy

Kapacita batérie vyjadruje dobu, po ktorú dokáže dávať elektrický prúd a udáva sa v Amper-hodinách alebo (Watt hodinách -výkonová veličina). Napríklad 10 Ah znamená, že batéria dokáže dávať prúd 10 Amper 1 hodinu (alebo tiež 1 Amper po dobu 10 hodín atď.). Čím má batéria pre elektrobike vyššiu kapacitu (viac Amper-hodín pri danom napätí), tým vyšší bude jeho dojazd.

Pri posudzovaní výkonu batérie násobíme kapacitu batérie (počet Amper-hodín, Ah) stredným napätím batérie (počet Voltov, V), na ktorom pracuje systém. Dôjdeme k výkonu za čas danému počtom Watt-hodín (Wh). Pre ilustráciu, batéria s kapacitou 10 Ah a napätím 36 V má výkon 10 × 36, teda 360 Wh (Watt-hodín). (Watthodiny sú teda len prepočítaná veličina, pre väčšinu súčasných systémov platí „1Ah = 36Wh“.)

Jazda na elektrobicykli, ako príklad môžeme uviesť značku Moustache s najnižším stupňom asistencie orientačne odoberá 4 – 5 Wh na 1 km vzdialenosti (prosím, skutočne to berte viac ilustračne, záleží totiž na mnohých ďalších okolnostiach). Ak jednoducho prepočítame tento odber na vzdialenosť vydelením získame nasledujúce údaje: Pri najnižšom stupni podpory a teda spotrebe 4,5 Wh a s batériou 360 Wh : 4,5 Wh = 80 km (možný dojazd elektrobicykla s asistenciou). Toto je teda väčšinou údaj, ktorý sa používa v katalógoch.

Našou skúsenosťou je dlhodobý priemer odberu u našich zákazníkov v sieti špecializovaných predajní a servisov elektrobicyklov ebajk®- Svet elektrobicyklov: 11,9 Wh na 1km . Takže podobným výpočtom by nám vyšiel dojazd s najčastejšie u nás predávanou batériou (625 Wh) na 52,5 km

To je však priemer. A tak, ako aj v nemocnici, nesledujú lekári priemernú teplotu pacientov. Mohla a asi by aj bola pre niektorých pacientov smrteľnou chybou. Je preto nanajvýš rozumné poradiť sa s odborníkmi pri vašom výbere a zhodnotiť viaceré predpoklady pri vašej plánovanej jazde. Rozumný výber je aj v tomto prípade najefektívnejší vo Váš prospech.

Komerčný článok