So. 5. okt 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Ako sa starať o autobatériu tak, aby vám vydržala dlhšie

7 min čítania

Nikto sa nechce zobudiť a pred raňajším ponáhľaním sa do práce zistiť, že jeho batéria je vybitá. Preto je potrebné jej pravidelne venovať dostatok pozornosti.

Ako sa starať o autobatériu tak, aby vám vydržala dlhšie
(zdroj: unsplash.com)

Autobatérie patria medzi najpredávanejšie náhradné diely na autá a často je to preto, lebo sa o ne majitelia štvorkolesových miláčikov nestarajú. V tomto článku vám teda predstavíme 5 tipov ako sa starať o autobatériu tak, aby vám vydržala dlhšie.

1. Kontrolujte stav batérie

Prevencia je najlepším riešením k tomu, aby vám vaša autobatéria slúžila roky. Aj keď si môžete objednať autobatériu, ako aj ostatné náhradné autodiely online, pravidelné kontroly sú kľúčom k jej životnosti a stopercentne spoľahlivej funkčnosti.

Skúste napríklad raz mesačne skontrolovať to, či sú póly čisté a bez korózie. Pokiaľ zbadáte hrdzu, jemne ju očistite kefkou namočenou v roztoku sódy bikarbóny a vody. Ako aj iné auto a moto príslušenstvo, aj batériu sa oplatí udržiavať čistú. Vyčistite aj prach, špinu a iné nečistoty, ktoré by mohli narúšať jej správne fungovanie.

Na záver skontrolujte aj nabíjací systém a to, či je v dobrom stave. V prípade, že narazíte na problém s nabíjaním, batériu dajte opraviť alebo kúpte novú.

2. Udržujte batériu nabitú

Dôležité je aj to, aby bola batéria vždy správne nabitá a vyhýbali ste sa tak jej úplnému vybitiu. To má negatívny dopad na jej životnosť a čoskoro budete potrebovať novú.

S autom pravidelne jazdite. Pokiaľ s ním len stojíte na mieste a nepoužívate ho, batériu radšej odpojte, pretože sa môže úplne vybiť, čo spôsobí problémy s naštartovaním.

3. Šetrite ju

Pokiaľ práve nepoužívate svetlá, klimatizáciu, nepotrebujete zapnuté rádio alebo iné elektrické zariadenia, vypnite ich. Každé zariadenie, ktoré je pripojené a je v prevádzke, spotrebováva energiu z batérie.

Šetrite svoju batériu aj tým, že sa budete vyhýbať dlhému státiu v kolónach alebo prázdnemu chodu motora. Prázdny chod motora je zbytočným plytvaním palivom a zároveň aj batériou. Pokiaľ teda neplánujete okamžite odísť, vypnite motor.

4. Vyhýbajte sa extrémom

Extrémne teploty, ako je priveľká horúčava alebo veľký mráz, zrýchľujú odparovanie elektrolytu, respektíve znižujú výkonnosť autobatérie. Mnohí z nás zaiste zažili nepríjemné raňajšie prekvapenie v strede najtuhšej zimy. Ak sa teda dá, vyhnite sa takýmto extrémom – v lete parkujte v tieni pod prístreškom alebo stromom, v zime zase auto odložte v garáži, ak je to možné.

Existujú aj takzvané udržiavacie autonabíjačky, ktoré sú vhodným riešením v prípade, že plánujete svoje auto garážovať alebo bude z hocijakých dôvodov dlhšie nečinné. Tieto sa dokážu postarať o to, aby vaša batéria prežila toto obdobie v zdraví a spoľahlivo fungovala už pri prvej jazde.

5. Batéria iba pre auto

Autobatériu používajte iba pre svoje auto. Nepoužívajte ju na žiadne iné účely, akým môže byť napríklad napájanie elektroniky mimo vozidla.

Autobatérie sú navrhnuté tak, aby zvládali štartovanie motora a poskytovali energiu pre elektrické systémy vozidla. Používanie batérie na iné účely môže byť nebezpečné a viesť k nesprávnemu fungovaniu.

Napriek najlepšej starostlivosti je pravdepodobné, že svoju batériu budete musieť v priebehu rokov používania svojho vozidla vymeniť za novú. Batéria sa časom opotrebováva a ak vykazuje známky zlyhávania, je stará a má problémy s udržiavaním náboja, nebojte sa a zabezpečte si novú.

Jej životnosť so správnou starostlivosťou môžete vytiahnuť až na vrchnú hranicu. Ušetrí vám to nielen množstvo problémov, ale aj peňazí.

Komerčný článok