Po. 22. júl 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Prospešnosť proteínu pre ženské telo

5 min čítania

Proteínové doplnky sú väčšinou spájané s mužským pohlavím. Aj ženy však potrebujú dostatok bielkovín a pitie proteínu pre nich prináša hneď niekoľko benefitov. Aké to presne sú, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Prospešnosť proteínu pre ženské telo
(zdroj: unsplash.com)

Proteín patrí medzi najkupovanejšie výživové doplnky. Bielkoviny sú totiž nevyhnutné pre množstvo procesov v ľudskom tele. Na rozdiel od tukov a sacharidov si ich telo nedokáže dlho uchovávať a preto ich musí pravidelne prijímať prostredníctvom stravy. Potraviny s vyšším obsahom bielkovín sú napríklad vajcia, mäso, mliečne výrobky, sója, strukoviny atď. Ak chceme zvýšiť ich príjem ešte viac, výbornú službu nám môžu poskytnúť konkrétne výživové doplnky. Bielkoviny obsahuje napríklad aj gainer (zvyčajne v rozmedzí 20-40 %). Ale rovnako aj varianty aminokyselín ako napríklad BCAA (vetvené aminokyseliny), ktoré sa dajú výborne použiť v diéte. Najbežnejší výživový doplnok s obsahom bielkovín je však samozrejme samotný proteín alebo teda ženský proteín. Či už siahnete po klasickom srvátkovom alebo napríklad veganskom, môžete tým zvýšiť príjem bielkovín a dopriať svojmu telu niečo navyše. Ľudia si ich zväčša spájajú s mužmi, ale aj ženy z nich môžu mať obrovský úžitok.

Toto na účinkoch proteínu ocení snáď každá žena:

• Zníženie chuti k jedlu
• Podpora kvality vlasov a nechtov
• Pomoc pri zlepšovaní hormonálnej funkcie tela
• Proteíny môžu zlepšiť aj kvalitu pokožky
• Posilnenie imunity a celkového zdravia

Poďme sa na to pozrieť trochu bližšie:

Zníženie chuti k jedlu – proteíny môžu pomôcť pri znižovaní hormónu ghrelinu, ktorý využíva spojenie s mozgom, aby nám dal najavo, že máme chuť na jedlo.

Podpora kvality vlasov, nechtov a pokožky – kvalita nechtov a vlasov súvisí s optimálnym príjmom bielkovín. Napríklad vlasy sú tvorené bielkovinou keratínom, ktorý zabraňuje vypadávaniu vlasov. Na jeho výrobu potrebuje telo aminokyseliny, ktoré sú tvorené z bielkovín.

Pomoc pri zlepšovaní hormonálnej funkcie tela – bielkoviny prispievajú k správnej komunikácii a účinku hormónov v tele a fungujú ako bunkové receptory, ktoré pomáhajú hormónom plniť ich úlohu. Niektoré bielkoviny sú stavebnými kameňmi hormónov ako je estrogén, testosterón alebo progesterón. Strava s nízkym obsahom bielkovín je spojená s nízkou hladinou estrogénu.

Proteíny môžu zlepšiť kvalitu pokožky – proteíny sú zdrojom dôležitých aminokyselín, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe kolagénu. Kolagén je tvorený aminokyselinami a keďže sa proteíny rozkladajú na aminokyseliny, ich zvýšená konzumácia môže prispieť k lepšej pokožke. Pleť môže vyzerať sviežejšie, pružnejšie a pôsobiť mladšie.

Posilňuje imunitu a celkové zdravie – silná imunita potrebuje živiny. Ak telo nedostane dostatočné množstvo živín, nedokáže plniť túto úlohu a jednou z kľúčových živín pre imunitu sú práve aminokyseliny.

Komerčný článok