Št. 30. máj 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Základné upratovacie náčinie – máte ho doma?

6 min čítania

Najmä gazdinky a domáce panie vedia, že na upratovanie ani zďaleka nestačí jedna handra a vedro. Pre efektívne udržiavanie poriadku v domácnosti toho totiž potrebujete viac. Viete, ktoré pomôcky by nemali chýbať v žiadnom domove a ktoré zasa môžete vynechať?

Základné upratovacie náčinie – máte ho doma?
(zdroj: unsplash.com)

Vysávač je alfou – ale nie omegou

Dobrý, kvalitný a vhodný vysávač je základ. Výber toho správneho závisí od vašich potrieb a predovšetkým typov povrchov, aké vo svojej domácnosti máte. Dobrý vysávač by mal odstrániť prach, vlasy aj všetky iné nečistoty z kobercov, dlaždíc, drevených podláh aj rôznych iných povrchov.

Ak chcete byť efektívnejší, kúpte si rovno vysávač s mopom. Tie sa už predávajú aj v robotickej podobe a ich výhodou je to, že po vysávaní podlahy hneď aj vytrú. Toto riešenie 2 v 1 vám pomôže udržať doma ešte väčší poriadok.

Nevyznáte sa v problematike vysávačov a neviete, aký by sa vám domov najviac hodil? Pozrite si recenzie a testy, vďaka ktorým to zistíte za pár minút.

Metla a lopatka sa môžu zdať ako zbytočnosť v domácnostiach s dobrým vysávačom, ale v skutočnosti ich oceníte najmä vtedy, keď potrebujete niečo rýchlo vyčistiť a nechce sa vám spomínaný vysávač päť minút vyťahovať zo skrine. Sú tiež účinné na tvrdých povrchoch a pri menšom neporiadku.

Čistite ekologicky – a lacno

Samozrejme, nevyhnutnosťou pri upratovaní sú aj čistiace prostriedky. Výber je neuveriteľne široký a nájdete už prostriedok takmer na všetko, čo doma máte – aby ste si však skrine nezaložili zbytočnými fľaštičkami a téglikmi, postačí vám aj liter octu a fľaštička s rozprašovačom. Ocot je naozaj univerzálny čistič, ktorý môžete použiť takmer na všetko. Podobne je na tom aj sóda bikarbóna, takže namiesto chémie to doma môžete vyriešiť aj ekologicky.

Na utieranie a umývanie sú potrebné handry a handričky. Zožeňte si rôzne typy – na sucho, na mokro alebo mikrovlákno, pretože vám pomôžu efektívne zvládať rôzne povrchy.

Ďalšou univerzálnou pomôckou do každej domácnosti je mop. Vyberte si taký, ktorý je vhodný pre váš typ podlahy a má ergonomický dizajn. Poznáme strapcové, rotačné a ploché mopy. Výber závisí iba na vašich preferenciách, s každým dosiahnete rovnaký lesk a čistotu tvrdej podlahy.

Nezabúdajte na svoje zdravie

Ak rozmýšľate, či zainvestovať do teleskopickej prachovky, odpoveďou je – je to na vás. V prípade, že máte doma veľa ťažko dostupných povrchov, vysoké miestnosti a police, odporúčame zakúpiť si ju. V menších bytoch vám rovnako poslúži aj handrička z mikrovlákna či obyčajná prachovka.

Zabúdať by ste nemali ani na svoju bezpečnosť a zdravie. Okrem pomôcok na upratovanie sa určite do každej domácnosti hodia aj ochranné pomôcky, ako sú napríklad rukavice. Udržiavajte ich v čistote a dobrom stave, aby vás naozaj ochránili pred chemikáliami či akýmikoľvek čistiacimi prostriedkami prichádzajúcimi do styku s vašimi rukami a pokožkou.

Na upratovanie si vždy vyčleňte dostatok času, najlepšie v deň, kedy nemáte iné povinnosti. Mali by ste mať dostatok energie, takže ideálne je ráno alebo dopoludnie. Ak potrebujete energiu doplniť počas upratovania, dajte si napríklad kávu – tie najlepšie kávovary, ktoré odporúčame, vám ju pripravia ako z profesionálnej kaviarne u vás doma.