Ne. 16. jún 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Investovanie a inflácia

5 min čítania

Žijeme šialenú dobu plnú turbulentných zmien. Posledné dva roky sme čelili zdravotníckej aj spoločenskej kríze, ktorú spôsobila vojna na Ukrajine, a ktorá vyústila do rapídneho zdražovania tovarov a služieb. Všetky tieto zmeny prispeli k silnému nárastu inflácie, ktorá postupne požiera veľkú časť našich úspor. Ochrániť ich vieme práve investovaním, treba však vedieť ako na to.

Investovanie a inflácia
(zdroj: unsplash.com)

Výrazné zdražovanie (nielen) potravín v kombinácii s prudkým nárastom inflácie vzbudili v mnohých Slovákoch strach a pocity neistoty. Mnohí si uvedomujú, že ak nechajú svoje peniaze ležať na bežných účtoch, veľkú časť z nich pohltí inflácia. No kým bežný investor sa v danej situácii snaží svoje peniaze ochrániť, ten, ktorý vie, do čoho investovať, ich ešte aj zhodnotí. Chcete vedieť ako?

Čo robí inflácia s našimi úsporami?

Za posledných 10 rokov dosahovala priemerná inflácia na Slovensku hodnotu 3,2 %. V priebehu 10 rokov tak znehodnotila naše úspory o 15 %. Takýto vývoj nás síce neteší, pre zdravé fungovanie ekonomiky je však prirodzený. Aktuálne však hladina inflácie nepretržite rastie už takmer 1,5 roka a v júni sa vyšplhala na neuveriteľných 13,2 %. Peniaze uložené na bežných či sporiacich účtoch s takmer nulovým zhodnotením tak strácajú na hodnote rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

Ochrana vo forme investície

V čase prudko rastúcej inflácie dokáže naše úspory ochrániť správne zvolený typ investovania, problém však je, že na Slovensku ho stále mnohí vnímajú ako niečo rizikové. Ak medzi nich patríte aj vy, skúste sa na aktuálnu hladinu inflácie pozrieť z iného uhla – ak nič nepodniknete, vaše úspory čaká strata dosahujúca viac ako 10 %. Investovaním svojich úspor tak môžete jedine získať.

Investujte s rozumom

Ako pri všetkom, aj pri investovaní platí pravidlo “dvakrát meraj a raz strihaj”. Prvým krokom by mal byť výber dôveryhodnej spoločnosti, ktorej portfólio tvoria spoľahlivé produkty. Ak ste laik, nebojte sa požiadať o pomoc. Veľa sa pýtajte a svojmu investičnému maklérovi pravdivo odpovedajte na všetky otázky, ktoré sa pýta. Dôvera je totiž základným predpokladom pre správny výber investičného riešenia nielen z pohľadu výnosu, ale aj dĺžky a rizikovosti investície.

Investovanie so stabilným výnosom

Viacerí investori vstupujú do investovania s vidinou priam šialeného zhodnotenia. Nie je to nemožné, no treba si uvedomiť, že ide o špekulatívne investície, pri ktorých môžete o svoju investovanú čiastku veľmi rýchlo prísť. Omnoho stabilnejšie sú investície, ktorých rast máte možnosť vidieť na vlastné oči.

Príkladom sú investície do nehnuteľností priamo cez developera, ktoré sú vďaka zníženej hodnote vstupnej investície dostupné aj pre menších investorov, a ktoré sľubujú lákavé zhodnotenie vo výške niekoľkých desiatok percent. Ide o projekty, ktoré robia investovanie o niečo dostupnejším, a ktoré prinášajú nové možnosti, kam investovať peniaze tak, aby bolo možné zhodnotiť ich aj v období rastúcej inflácie.

Komerčný článok