Pi. 19. apr 2024

MegaPortal.sk

Lifestyle, bývanie, zdravie magazín

Pozor na zlozvyky – škodia vášmu zdraviu viac, než si myslíte

4 min čítania

Robíme ich denno-denne, pretože si ich už ani neuvedomujeme. Hryzenie nechtov, fajčenie, nadávanie za volantom, praskanie prstov či trhanie končekov vlasov sa stali samozrejmosťou. To, že nám nerobia dobre, je jasné – ale vieme z nich mať aj nejaký úžitok?

Pozor na zlozvyky – škodia vášmu zdraviu viac, než si myslíte
(zdroj: unsplash.com)

Obhryzené nechty sú odpudivé

Podľa predsudkov z náš naše zlozvyky robia horších ľudí. Dokonalý a neomylný človek však neexistuje. Niektoré naše zlozvyky sa stali akousi súčasťou našich životov a stereotypom, takže ich ani nevnímame. Niektoré nám škodia, ale niektoré nás môžu aj upokojiť. Spomínaný zlozvyk obhrýzania nechtov patrí určite do tej prvej skupiny. Ak sa vám zdá, že týmto zlozvykom potláčate stres a nervozitu, je to len špička ľadovca – je totiž veľmi škodlivý pre zuby, ďasná a imunitný systém, nehovoriac o tom, že mať ohryzené nechty nepôsobí na naše okolie pozitívne. Obhrýzania nechtov by ste sa teda mali čím skôr zbaviť.

Dámy nemusia sedieť s prekríženými nohami

Máte na stole permanentný neporiadok? Už sa zaňho viac nemusíte hanbiť – takíto ľudia sú údajne produktívnejší. To však neplatí o prekrižovaní nôh. Ak si aj vy hneď po tom, čo si sadnete, prekrížite nohy, môžete si spôsobiť krčové žily alebo bolesti v chrbtici. Dlhodobé sedenie s prekríženými nohami môže tiež zhoršiť stav vášho srdca a krvný tlak. Nezanedbávajte ani večerné odličovanie. Ak prídete neskoro domov a rovno sa hodíte do postele, pretože sa vám už nechce absolvovať v kúpeľni niekoľkominútový rituál odlíčenia, možno ste ani netušili, aký negatívny efekt to môže mať na vašu pleť. Môže dôjsť k upchatiu pórov, rôznym alergickým reakciám a zápalom.

Dajte si šlofíka – pomáha to

Medzi pozitívne zlozvyky patrí napríklad zdriemnutie si počas dňa. Či už si schrupnete, alebo sa len na chvíľu zasnívate, odľahčíte tak svoju myseľ a tá vám za odmenu môže ponúknuť nové nápady, riešenia a celkovo čerstvý pohľad na vec. Pozor si ale dajte na dlhé sedenie na WC. Hoci niektorí ľudia realizujú relaxovanie a zasnívanie sa práve na WC, nie je to pre vaše zdravie prospešné. Vyvolávate si tak dlhotrvajúci tlak na konečník, čím si rozširujete cievy, a to vedie k vzniku hemoroidov a zlatej žily. Tráviace ťažkosti si zasa môžete vyvolať rýchlou konzumáciou jedál. Radšej žujte a prehĺtajte pomaly.